Podróże

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

ubezpieczenie turystyczne jakie i czy sie opłaca

Jeśli nie stać Cię na ubezpieczenie podróżne, nie możesz pozwolić sobie na podróż. To zdanie brzmi dość trzeźwiąco i stresujące, czy jednak jest prawdziwe?

Jest szerokie grono osób, które nigdy nie wykupują ubezpieczenia turystycznego. Prawdą jest, że większość wyjazdów wakacyjnych nie niesie ze sobą poważnych komplikacji i przeszkód, co jednak zrobisz, jeśli za którymś razem znajdziesz się w mniejszości? Jeśli tysiące kilometrów od domu doświadczysz koszmaru poważnej choroby lub obrażeń? W tej dramatycznej sytuacji ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest brak wsparcia lub środków finansowych, aby uzyskać leczenie i możliwość powrotu do domu.

Z tych powodów nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu turystycznym. Musisz jednak pamiętać, że ubezpieczenie ubezpieczeniu nie równe. Nie jest rozsądne podpisanie pierwszej lepszej polisy ubezpieczeniowej – poświęć czas na dokładne przeczytanie ubezpieczenia i zadawanie pytań, jeśli nie rozumiesz, co obejmuje ubezpieczenie.

Oto główne części ubezpieczenia turystycznego:

1. Pogotowie medyczne i ewakuacja

Zdecydowanie poświęć trochę czasu na szczegółowe przeczytanie tej części, szczególnie obszarów ochrony w przypadku ewakuacji w nagłych wypadkach, ograniczeń kosztów leczenia i ochrony w nagłych wypadkach. Zwróć również uwagę na ogólne wyłączenia, które są opisane w opisie zakresu.

2. Anulowanie podróży

Obejmuje to koszty, jeśli nagle okaże się, że nie możesz wyjechać na wycieczkę z nieprzewidzianych powodów, takich jak choroba, wypadek lub śmierć bliskiego krewnego. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że aby ta sekcja była przydatna, musisz wykupić ubezpieczenie podróżne na początku rezerwacji biletów, a nie na tydzień przed wyjazdem.

Nie wszystkie plany ubezpieczenia podróżnego obejmują anulowanie, a tylko niektóre pokrywają koszty bezzwrotne, wcześniej zarezerwowane, jeśli podróż zostanie przerwana po opuszczeniu domu, dlatego prosimy o dokładne zapoznanie się z opisem ubezpieczenia.

3. Bagaż i rzeczy osobiste

Chociaż utrata rzeczy osobistych jest często głównym powodem, dla którego większość osób kupuje ubezpieczenie podróżne, jest prawdopodobnie najmniej ważna: twoje rzeczy można wymienić, ale twoje zdrowie często nie. Wielu ubezpieczycieli oczekuje, że będziesz „troszczył się” o swoje rzeczy, co oznacza, że roszczenie może zostać odrzucone, jeśli zostawisz aparat we wspólnym pokoju w hostelu lub w samochodzie na noc (bez nadzoru w miejscu publicznym) i zostanie on skradziony.

Jeśli zabierasz ze sobą laptopa, aparat fotograficzny i inne kosztowności, niektóre z planów ubezpieczenia podróżnego pozwalają na określenie tych pozycji w celu pokrycia ich wyższej wartości. Dokładnie sprawdź korzyści polisy i opis ubezpieczenia) w celu uzyskania informacji o limitach ubezpieczenia i wyłączeniach, szczególnie w przypadku gotówki, przedmiotów o wysokiej wartości i sprzętu sportowego.

4. Odpowiedzialność osobista

Jeśli uczestniczysz w wypadku lub przypadkowo spowodujesz szkodę i jesteś pociągnięty do odpowiedzialności, ubezpieczenie może pokryć twoją odpowiedzialność i koszty prawne.

5. Wcześniejszy powrót do domu i wznowienie podróży

Ubezpieczenie podróżne zwykle kończy się w momencie przybycia do domu, więc jeśli kupiłeś polisę na 12 miesięcy i wrócisz do domu po 4, nie masz prawa do zwrotu części „niewykorzystanej”. W przypadku niektórych polis możesz wznowić podróż na tej samej zasadzie; po prostu nie będziesz objęty ubezpieczeniem na czas, kiedy będziesz w domu. Przeczytaj opis ubezpieczenia i zapoznaj się z klauzulami dotyczącymi okresu ubezpieczenia i terminami „ewakuacja medyczna”, „przerwa w podróży” lub „ograniczenie” w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat tego, kiedy możesz być objęty kosztami, jeśli musisz wcześniej wrócić do domu.

Pamiętaj – nie wszystkie ubezpieczenia podróżne są takie same. Zawsze możesz skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym, który dobrze orientuje się w ofertach różnych towarzystw ubezpieczeniowych i pomoże ci wybrać najlepszą ofertę.

Similar Posts

Dodaj komentarz