Podróże

Jak się spakować na weekendową wycieczkę w góry?

góry śnieżne - podróż co spakować

Weekendowe wypady w góry mogą pomóc Ci uciec od miejskiego życia, ale wymagają odpowiedniego planowania, jeśli chodzi o właściwe pakowanie. Pogoda jest zwykle znacznie chłodniejsza w górach niż na niższych wysokościach. Aktywności w górach zazwyczaj wymagają również specjalnego sprzętu i odzieży. Większość górskich miasteczek jest niewielka, więc mogą nie mieć wszystkiego, czego potrzebujesz, jeśli zapomnisz spakować ważny przedmiot. Staranne planowanie przed wyjazdem zapewni, że spakujesz wszystko, czego potrzebujesz na weekend, bez wypychania walizki do pęknięcia.

KROK 1 – lista czynności do wykonania

Sporządź listę działań, które planujesz zrobić w górach. Uwzględnij wszelkie działania wymagające określonego sprzętu, takie jak wędrówki lub jazda na nartach, a także zajęcia wymagające specjalnych strojów i butów, takie jak kolacja w górskiej wiosce.

KROK 2 – pogoda na podróż

Sprawdź aktualną prognozę pogody w okolicy, do której podróżujesz, i zapakuj odzież, która będzie odpowiednia do zapowiadanych warunków. Zabierz ciepłą odzież zimową na zimowe wycieczki, taką jak kombinezon, kurtki, swetry, rękawiczki, czapki i szaliki. W cieplejszych porach roku zaplanuj wybór odzieży, abyś mógł ubierać się warstwowo. Przykłady warstw obejmują szorty, długie spodnie, koszulki, lekkie swetry i lekkie kurtki. Chociaż dni w górach mogą być dość ciepłe, noce i poranki są często chłodne. Weź ze sobą co najmniej trzy pary skarpet i odzieży, niezależnie od pory roku.

KROK 3 – buty

Zapakuj dwie pary butów, nie licząc tych, które będziesz nosić podczas podróży w góry. Wybierz buty odpowiednie do Twojej aktywności, takie jak buty turystyczne do uprawiania turystyki pieszej, buty do tenisa do noszenia na dzień lub buty do wieczorowej aktywności, takiej jak kolacja, wieczór w pubie lub na imprezie. Niezależnie od planów aktywności prawdopodobnie spędzisz najwięcej czasu na spacerze w górach. Weź dodatkowe sznurowadła – na wypadek pęknięcia – i plastry oraz inne środki na pęcherze, zwłaszcza jeśli będziesz wędrować.

KROK 4 – nie bierz zbyt dużo

Unikaj przepakowania. Jeśli nie wybierasz się na wyprawę po górach, która wymaga specjalnego sprzętu, na dwu-trzy dniowy wyjazd w góry spakuj dwa główne stroje do codziennego noszenia i jeden strój wieczorowy.

KROK 5 – roluj ubrania

Roluj ubrania zamiast je składać. Zrolowane ubrania zajmują mniej miejsca w bagażu i są mniej podatne na pogniecenie. Najlepiej włóż na siebie dzianiny, które się gniotą się zbyt łatwo – będzie ci wygodniej w nich podróżować.

KROK 6 – nie zapomnij o piciu

Płyny, takie jak produkty do pielęgnacji włosów i skóry, należy pakować w szczelną plastikową torbę. Podczas podróży w góry zmiany wysokości mogą powodować wyciek pojemników. Plastikowa torba chroni pozostałe przedmioty w walizce, jeśli nastąpi wyciek. Niezależnie od pory roku, wyposaż się w odpowiednie kremy przeciwsłoneczne i okulary przeciwsłoneczne.

KROK 7 – weź leki

Jeśli bierzesz jakieś leki na receptę, weź ze sobą ich większą ilość. Zapakuj kopie swoich recept na leki i okulary na receptę lub szkła kontaktowe. Zła pogoda w górach może czasem przedłużyć krótką weekendową wycieczkę, dlatego dobrze jest się przygotować.

KROK 8 – sprawdź jakość rzeczy

Przed spakowaniem sprawdź wyposażenie specjalne. Na przykład upewnij się, że wiązania narciarskie są w dobrym stanie, lub sprawdź kuchenki i sprzęt kempingowy w domu. Części zamienne i naprawy są zwykle droższe w miejscu docelowym, jeśli w ogóle będą tam dostępne.

KROK 9 – wybieraj dobre pokrowce i opakowania

Pakuj sprzęt specjalistyczny do odpowiednich toreb. Na przykład narty podróżują bezpieczniej w torbie narciarskiej. Jeśli podróżujesz samolotem, sprawdź ograniczenia dotyczące bagażu lub zasady pakowania w liniach lotniczych i na lotnisku.

Similar Posts

Dodaj komentarz